Being There vs Truman Show

Being There‘i ilk izlediğimde de Chance karakterinin filmin sonunda bilgelikten ermişliğe geçişinden rahatsız olmuştum. Sonradan romanı okuyunca aydınlanmıştım: Özgün hikâyede Chance hem yüzeysel, hem zekası yavaş, hem de fırsatçıdır. Sonunda ermiş falan da olmaz. Roman eleştireldir. Düzen böylelerini tercih ettiği için yükselir. Düzgün fiziği, sessizliği, konuştuğu zaman sadece bahçecilik üzerinden verdiği neredeyse ‘mistik’ kısa söylevler yeterli olmuştur. Çünkü o bir eve kapatılmış, tüm dünyayı televizyondan izleyerek öğrenmiştir. Adeta bir düşünce deneyi. Gerçekte yapılması etik olarak mümkün olmayan deneyler (Yasak Deney). Salt izleyendir Chance. Bir anlamda vahşidir. Hayvanlar tarafından büyütülmüş vahşi çocuk efsanelerini hatırlatan bir yanı vardır. Ama onu büyüten televizyondur.

Böyle biri daha vardı: Televizyonun ‘içinde’ büyüyen bir çocuk. Truman Show’un zavallı kahramanı. Dev ürün yerleştirme dramasının tek gerçek karakteri. Birbirlerinin negatifi gibiler. Aslında aynı konuyu anlatıyorlar. Belki de her şey Orwell’in 1984’üyle başladı: İzlemek / izlenmek döngüsünün içinde kişinin kurgulanması. Bir daha okumalı…

Reklamlar

3 comments

  1. >Kitabını okuyup, sonradan filmini izlediğim hikâyelerden uzaklaştığımı hissederim hep. Kitapta verilen maddesel ve/veya manevi ayrıntıların filme yansıtılamaması ve mecburen senaryo hatırına değiştirilmesi, hikâyeye ve yazara haksızlık gibi gelir. Filmsever/kitapsever biri olarak ya sadece okumayı, ya da sadece izlemeyi yeğlediğim de olur. Ama bazı hikâyeler de öyle gerçekmiş gibi gözümün önünde canlanır ki, ille filmleştirilmiş halini göresim de gelir. Yazarın yazdığına sadakat ön koşul olabiliyorsa, yazar bunu sağlatabiliyor ve yönetmen buna saygı duyarak gerçekleştirebiliyorsa da tadından yenmiyor. İzlemek/izlenmek olgusuna gelince, etrafımız mecaz kameralarla dolu değil mi zaten? Yok sayabildiğimiz ölçüde özgürüz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s