Karanlığın Aynasında Çıktı

>Hakkında:

Video
NTV GeceGündüz: http://video.ntvmsnbc.com/#v080224138012107160228062073176039229109069172063

Söyleşiler
Habertürk: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/S27.pdf
Milliyet Sanat: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/S26.pdf
Cumhuriyet Kitap: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/S25.pdf

Eleştiri / Yorum
Kitap Zamanı: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/ET35.pdf
Hürriyet Keyif: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/ET34.pdf
Sabah Kitap: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/ET31.pdf
Radikal Kitap: http://www.muratgulsoy.com/dosyalar/ET30.pdf
http://filucusu.blogspot.com/2010/03/murat-gulsoyun-yeni-roman-karanlgn.html

Reklamlar

4 comments

  1. >Karanlığın Aynasında Metakurmaca mı? Evet , ‘Karanlığın Aynasında’ özgün bir roman ve bir yönüyle de metakurmaca. Kitabın sonuna geldiğimde tekrar iç sayfalar döndüm. Aynen Borges’in 602. Gece’si gibi; aynen Valasquez’in Nedimeler tablosundaki ‘sonsuz döngü’ gibi. Ve kitabın içinde bu şekilde şaşırtıcı kaç döndü var diye kafam karıştı. Yeri gelmişken söyleyeyim okurken zorlanmıyorsunuz. Akıp gidiyor. Aslında söylenecek daha fazla şey var ama kitabın büyüsünü bozmamak adına detaya girmiyor ve burada susmak istiyorum. Büyüyü bozan yazar bu kitabında adeta büyü yapmış. Düşündüren bu okuma şöleni için Murat Gülsoy’a teşekkürler. Kitap hakkındaki detaylı yorumum için,http://catharsis-katarsis.blogspot.com/

    Beğen

  2. >Kitap tabiri caizse eline bir iğne alıyor ve okuyucuyu belirli yerlerinden dike dike kendi iç koridorlarında kimi zaman bulunduğu andan oldukça uzaklara kimi zaman da faili meçhul bir yazarın peşinden sürüklenmesine neden oluyor.Kitapta bazı şeyleri kendimce sorguladım. Mesela 'Yorgun Bir İnsanın Yüzünde' bölümünde Orhan'ın – Fotoğraflara baktım. Aslan pençesi şeklinde ayakları olan aynalı konsolun üzerinde, farklı zamanlarda ve farklı kişiler tarafından satın alındığı için aralarında herhangi bir uyum olmayan çerçevelerin içinde duran fotoğraflar… Esir alınmış yaşam parçacıkları…> Bu içinde bulunduğumuz ânın da o fotoğraflardaki gibi sonsuza dek varolmaya devam edeceğine dair yumuşacık bir güvenlik duygusuyla bir yudum daha içtim rakıdan…-Aklımı kurcalayan şu oldu: Fotoğrafların önce esir alınmış yaşam parçacıkları diye bir nevi acıma duygusu, belki kızgınlıkla tanımlanıp ardından sonsuza dek varolmaya dair yumuşacık bir güvenlik duygusuyla tanımlanmış olması çelişkiye düşürdü beni. Esir alınma ve güvenlik…Kitap baştan aşağıya labirentlerle dolu. En düzgün sandığınız yolda gittiğinizi sanırken bile karşınıza çıkan ilk aralık, birdenbire her şeyi alt üst ediyor ve ayağınızın altındaki taşların varlığıyla yürüyor, aklınıza değen 'peki ya ama' 'belki de'gibi soru ve sözcük kovalamacısıyla başbaşa kalıyorsunuz. Kitabın içindeki gerçeklik ve kurmaca ya da bunların kendi içindeki tuhaf döngüsü, kitabı okuma anınızdaki gerçekliğe sirayet ediyor.Üzerine daha birçok yorum yapılabilecek kadar kapsamlı ve işte bu diyemeyeceğiniz kadar da sonu olmayan bir roman…Kendi adıma bu aynada karanlığa düşmekten, o aynaya bakmaktan, aslında zorunda bırakılmaktan dolayı büyük bir zevk aldım.26 Şubat'ta şöyle bir not düşmüşüm defterime: "Karanlıkta bir aynaya bakmak zor değildir;zor olan orada gerçekte neyin olduğunu anlayabilmektir."

    Beğen

  3. >Doğrusu kitabı edinmeden önce okumak ile okumamak arasında epeyce bir git-gel yaşadım. Taşınması güç bir eser olacağını hissetmiştim. Nasıl mı? Bilmiyorum. Okumaklığımın eskiliğinden, kitap rafları önüde geçirdiğim zamanlardan, evin ve hayatımın kitapların istilasında oluşundan,… Okumuş olduğum ilk eseriniz. Ele geçirdiğim eserler sonrasında, son birkaç yıldır okuduğum en iyi roman. Ve hislerimin beni yanıltmamış olması da ayrı bir mutluluk. Dopamin salgısı durumu!Roman kuramlarından, anlatı teorilerinden anlamam: Üstkurmaca, nevrotik anlatı, dönüşlü-dönüşümsel anlatı, nesne-gerçeklik ilişkileri vb.; saygısızlık etmek istemem ama tüm bunlar umurumda da değil. Hepsi çok teknik geliyor ve okumanın sırrının azımsanmasına yol açtığını düşünüyorum.Bütün bir ikiyüzonyedi sayfada tek bir kelime dahi okur ile buluşuyorsa ve o tek kelime okur için en önemli olan ise bu bir şeydir ve yeterlidir. Kelimelerin ötesinde düşünceler, girdaplar, sorular, git-geller, bakışımlar, vb. pekçok şey buluşmaya geldiyse bu muhteşemdir!Teşekkür ediyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s