Yıkarak ilerleme internetle birlikte tarihe mi gömülüyor?

Elektronik kitap ‘gerçek’ kitabın yerini alıyor mu? Yayıncılık değişiyor mu? Biz kitapseverler için kağıda basılı kitapları kütüphanemize dizip onları izleyemedikten, elimize alıp koklayamadıktan sonra okumanın ne anlamı kalacak diye hayıflanmaların çoğaldığı günlerde Can Yayınları’nın yeni kitap dizisi Kırkmerak’tan çok ilginç bir kitap yayımlandı.
Umberto Eco ve Jean-Claude Carriere’in ‘Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın’ başlıklı uzun söyleşisini Jean-Philippe de Tonnac yönetmiş. Umberto Eco, ünlü bir göstergebilim profesörü, yazdığı romanlarla seksenli yıllarda dünyada çok satan listelerine girmiş “Gülün Adı” ile haklı bir edebiyat şöhretine kavuşmuştu. Tarihsel roman parodisi, postmodern roman tartışmalarında söz alan Eco, “Foucault Sarkacı” romanında da gizem meraklılarına çok hoş bir tarihsel macera parodisi sunmuştu. Daha sonraki yıllarda “Da Vinci Şifresi” ile Dan Brown ve muadillerinin estireceği fırtınayı hem önceden kestirmiş hem de inceden dalgasını geçmişti. Jean-Claude Carriere ise senarist, tiyatro adamı ve bir entelektüel. Eco ile kitaplardan söz ederken tüm bir insanlık tarihini çiçek dürbünü şekilleri gibi çeşitli açılardan ve renkli bir şekilde gözler önüne seriyor.

Reklamlar

4 comments

 1. >Kitabı ben de geçen hafta Pandora'da görüp bir heyecan aldım ama sonra Ayfer Tunç'un yeni kitabı çıkınca dayanamadım, önceliği ona verdim.Peki, ben ne zaman yazacağım ki acaba?

  Beğen

 2. >en sevdiğim yazarlardan biri Eco çıkar çıkmaz alıp okudum kah gülerek kah öğrenerek kitaplardan kurtulmama taraftarıyım ama zaman gösterecek herşeyi

  Beğen

 3. >Eco ve Carriere'in söyleşisi, kitabın adını oluşturan soruya tam olarak yanıt vermemiş; dert değil… Sanırım bu kitap bana bir kaç açıdan rahatlama sundu: okunan her kitabı rafa yerleştirmemek, bazı kitapları gözden çıkarmanın ihanet olmadığını bilmek, her kitabı okuyamamanın imkansız olduğunu düşünerek bu ağır suçluluk halinden kurtulmak, kimsenin ilgi göstermediği kitapları okurken vakit kaybı yaşadığını düşünmemek… Bir de bu iki büyük adamın anlattıkları anılara, düşlere ve gelecek planlarına kulak kesilmek epey eğlenceli oldu. Söyleşi tarzında kaleme alınmış içeriği zengin kitaplardan biriydi… Bir de sizden yorumunu okumak güzel…Sağ olunuz.

  Beğen

 4. >Kitapsız bir ben düşünemiyorum ki benhani her ne kadar artık bu devirde kendimi bilgisayarsız da düşünemesemdekitap da bilgisayarda okunmaz ki beee…kitabıma dokunmayın kapmanyası mı yapsam ki ne?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s