>Yeni Bir Kültür Dergisi Çıktı: (yeni)

>
Kırmızı Yayınları, yeni bir kültür dergisi hazırladı: (Yeni). Üç ayda bir çıkacak olan (Yeni), gücünü hayalden ve yaratıcı cesaretten alarak sonbaharda okuyucularıyla buluşuyor! (Yeni), kültür, düşünce ve sanatı bir araya toplayarak, sınır tanımayarak, alanların özerkliğini göz ardı etmeden yeni açılımlar deneyecek, yeni bakış açıları kışkırtacak.

Yeniyi parantez içine almış bir yeni anlayışına sahip derginin editörlüğünü İsmail Ertürk üstlendi. Yayın kurulunda ise; Oruç Aruoba, Enis Batur, Ali Cengizkan, Oğuz Demiralp, Evren Erem, İsmail Ertürk, Murat Gülsoy, Ekrem Işın, Fahri Özdemir, Soli Özel, Kaan Özkan, Orhan Tekelioğlu ve Gündüz Vassaf yer alıyor. Dergi; (yeni)ye mektuplar, (yeni) dosya, (yeni)ler ve (yeni)den olmak üzere dört bölümden oluşuyor.

İlk sayıda, (yeni)ye mektuplar içinde; Polonyalı antropolog Malgorzata Czarkowska’nın, fotoğrafçı ve gezgin mühendis Cem Sarvan’ın ve göçmen bir aile olan Akşit ailesinin (yeni) kültür coğrafyalarında sınırları aşan mektupları bulunuyor.

(YENİ) BİR YOLCULUK
(Yeni) dosya konusu “kriz”. Son üç yıldır Batı’nın özgüvenini sarsan, sarsmayı sürdüren iktisadi krizi ve kriz durumunu, Oruç Aruoba, Enis Batur, Betül Çotuksöken, İsmail Ertürk, Ekrem Işın ve Soli Özel, dünyada belki de tek “kriz” felsefesi yapmış düşünür Nermi Uygur’un Bunalımdan Yaşama Kültürü kitabından yola çıkarak tartışıyorlar. Oğuz Demiralp, Evren Eren, İsmail Ertürk, Murat Gülsoy ve Gündüz Vassaf doğrudan ya da dolaylı kriz konusuna yaklaşıyorlar. Yine kriz dosyası içinde Banu Güven’in Immanuel Wallerstein ile yaptığı söyleşiye yer veriliyor.
(Yeni)lerde Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yayımlanmamış iki şiiri, Ferdi Ergü’nün bir öyküsü, Mustafa Yılmazer’in aforizmaları, İskender Özturanlı’nın şiiri var. Deneme alanında Ekrem Işın’ın ilk kez yayımlanan tarihsel ve siyasi aforizmaları; Enis Batur’un İtalyan yazar ve çevirmen Caludio Magris’e seslendiği, sınır/sınırsızlık konusunu, tarih, mekân ve bellek kavramlarını ele aldığı yazısı; ABD’li çağdaş ressam Sean Scully’nin İtalyan ressam Morandi üzerine yazısı var.  Yonca Güneş Yücel’in Anayurt Oteli üzerine, Aslı Güneş’in ise İslami pop-şiiri üzerine incelemeleri de bu bölümde yer alıyor.
KÜLTÜR TARİHİ ELE ALINIYOR
Nilüfer Kuyaş, Cem Kafadar’ın ‘Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken’ kitabı üzerine düşüncelerini dile getiriyor. Londra’daki Gagosian galerisinde düzenlenen, Ballard’ın kitaplarının görsel sanatlara etkisini konu alan sergiyi Jackie Wullschlager tanıtıyor. Bu bölümdeki diğer iki yazı, Michel Tournier’nin Gilles Deleuze üzerine düşünceleri ve Özer Sayın’ın İlhan Berk’in ölümünden kısa bir süre önce yaptığı bir söyleşi.

(Yeni)den bölümünde kültür tarihi ele alınıyor. İlhan K. Mimaroğlu ve İlhan Usmanbaş’ın müzik dergisi Opus’tan iki yazısı yeniden yayımlanıyor. Son olarak “kendi elinden” bölümünde yakında kaybettiğimiz yayın kurulu üyesi, edebiyat eleştirmeni ve felsefeci Füsun Akatlı’nın elyazısı ve İonanna Kuçuradi’nin Akatlı’yı uğurlarken yaptığı kısa konuşma var.

Reklamlar

3 comments

  1. >1993 yılında Fransa'da Pierre Dockes'den dinlemiştim kriz felsefesini. Bana ekonomiyi sevdiren adamdır. Merak ettim şimdi. Ancak bizim buralarda bulamadım dergiyi:( Yarın Kadıköy'e bakacağım.

    Beğen

  2. >Hayırlı ve uzun ömürlü olsun dilerim. Belli ki dopdolu bir dergi, henüz ben de almadım, hafta sonu kadıköy turumda benim de gözlerim arayacak (yeni)yi 🙂 Bu arada yayın kuruluna bir sorum olacak:(yeni)de 'yeni yeni yazan' lara da bir yer var mı? olacak mı?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s