Orhan Pamuk Yazarlık Sırlarını Anlatıyor

http://www.dailymotion.com/embed/video/xl00so

AÇIK ŞEHİR BAŞLIYOR tugbademirkaya

Kaçıranlar için AÇIK ŞEHİR ÖZEL Cumartesi 14:00 Pazar 22:00’de TRT TÜRK’te tekrar!

Basın bildirisi:

Romanları 60 dilde yayımlanan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Demet Haselçin’in yapımcısı olduğu, Açık Şehir programında Murat Gülsoy ve Semih Gümüş’ün konuğu oluyor. Harvard Üniversitesi’nde 2009 yılında vermiş olduğu bir dizi konfe-ransın kitaplaşmış hali olan “Saf ve Düşünceli Romancı” üzerine kapsamlı bir edebiyat sohbeti gerçekleştirdiler. “Belki burada çok meslek sırrı veriyorum, belki beni loncadan atarlar!” dediği yeni kitabı geçtiğimiz yıl İngilizce’de yayımlandığında dünyada da ses getirmişti.

Orhan Pamuk sözcüklerle dünyayı resmetmek diye tarif ettiği roman sanatının inceliklerini Türk ve dünya edebiyatından örneklerle anlatıyor. Roman okurken zihnimizin onlarca farklı işlem yaptığını, bir yandan romanın dünyasındaki harikalara kendini kaptırırken bir yandan da tüm bunların roman olduğunun farkında olarak anlatılanların arkasındaki anlamı, yani romanın gizli merkezini araştırdığını; yazarken romancının da bu merkezin peşinden gittiğini, roman sanatını çekici kılanın bu yaşamda bulamadığımız anlamı edebiyatın içinde bulma ümidi olduğunu söylüyor Pamuk.

“Roman öldü mü?” tartışmalarının tamamen geçersiz olduğunu, söyleyen Pamuk insanların roman yazmasının en büyük nedeninin insanlığa duyulan inanç olduğunu ifade ediyor. TRT TÜRK / 23.05

Reklamlar

2 comments

  1. Öyle büyük bir yazar ki, TRT’ye çıkmış olması fikri, saçma geldi bir an için. Heyecanla bekliyoruz 23.05’i.

    Beğen

  2. Çok hoş bir programdı. Keyifle izledim. Konuşmalar kendiliğinden akıyordu, ittirmeden kaktırmadan. Bu, özellikle hoşuma gitti izleyici olarak. Dikkatlice hazırlanmış soruların ardı ardına geldiği, sunan kişinin ne kadar çok şey bildiğini gösterme çabasında olduğu, bir saat içinde ne konuşsak kardır tarzındaki programlardan çok farklıydı. Bu yüzden Orhan Pamuk’u gerçekten dinleyebildiğimi düşündüm. Bu arada eklemeden geçemeyeceğim, sakin duruşunuz bütün bunlara katkı sağlıyor diye düşündüm izlerken. Emeğinize sağlık..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s