Fransız Casusu Olduğuna Hükmedilen Maymunun İdamı

Bugün gazetelere yansıyan bir haber: “Ereğli’de yaşayan, dağcılığa meraklı bir grup işadamı, ilçe yakınlarındaki Berendi Yaylası’nda yürüyüş yaparken 2 bin 500 metre yükseklikte yaralı bir pelikan buldu. Pelikanın üzerine monte edilmiş kayıt cihazı ve verici ile ayağında İbranice yazıların yer aldığını gören grup, vakit kaybetmeden yaralı pelikanı ilçe merkezine getirdi.” Haberin devamında geçtiğimiz Ağustos ayında Sudan’da benzer bir şekilde yakalanan pelikanın ülkeyi havadan izlemekte kullanılan bir casus olduğu kuşkularına karşı İsrail’deki İbrani Üniversitesi’nden bu kuşların göç yollarının takibinde kullanılan araçlarla mücehhez olduğu yolunda açıklama yapıldığına da yer verilmiş. Haberi duyar duymaz aklıma o casus olduğu iddiasıyla idama mahkum edilen maymun hikayesi geldi.

Hikaye Napolyon Savaşları sırasında, yani 19.yy’ın başlarında İngiltere’nin Hartlepool kasabasında geçiyor. Fransız işgalinin ve casusluk faaliyetlerinin halkta ciddi bir şekilde paranoya yaptığı bir dönem. Balıkçılar fırtınaya yakalanıp batan bir Fransız gemisinden karaya çıkan asker üniformalı bir maymun yakalıyorlar. Ve maymunu sorgulayıp (?) Fransız casusu olduğuna kanaat getirip asıyorlar. Biraz düşünseler, maymunun gemiciler tarafından eğlence olsun diye o şekilde giydirilmiş olduğunu anlamaları gerekir. Ama işte hikayeyi de utanç verici kılan bu yanlış / eksik anlama.

Hartlepool kasabası sakinleri 1800lerin başından beri anlatılan bu hikayeden dolayı önceleri utanıyorlar tabii. Hatta üstlerine alınmıyorlar, maymunun Hartlepool’da sahile çıktığını ama rakip kasaba onu Darlington’luların astığını söylüyorlar. Tabii Darlington’lular da özellikle futbol maçlarında karşı tarafı yani Hartlepool United FC’yi “monkey hanger” yani maymun asıcı diye kızdırıyorlar. Gerçi aradan zaman geçince Hartlepool halkı artık bu hikayeyi bir utanç kaynağı olarak görmüyor, geçmişle ilgili hoş bir efsane olarak algılıyor. Hatta futbol takımları maskot olarak  “H’Angus the Monkey” adını verdikleri futbol formalı bir maymun figürü kullanmaya başlıyorlar. Herkesin çok sevdiği bu maskot figürünün kıyafetiyle 2002 yılında seçim kampanyası yürüten belediye başkanının da iki kez üst üste seçimleri kazandığı da bilgiler arasında.

Geçmişin utanç verici bir aptallık hikayesi bugün yerel bir motife, bir efsaneye dönüştürülmüş. Öyle ki Hartlepool limanında bir de küçük maymun heykeli var, o günlerin anısına… Keşke tüm ötekileştirme hikayeleri böyle mutlu sonla bitse.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s