Sonsuz Haz Peşinde: Dorian Gray’in Portresi

Untitled from Murat Gulsoy on Vimeo.

Reklamlar

4 comments

 1. Video açılmıyor. ‘This video contains content from eOne, who has blocked it in your country on copyright grounds.’ şeklinde bir yazı çıkıyor.

  Beğen

 2. Acaba Dorian Gray’i, sudaki yansımasına bakıp, kendi güzelliği karşısında büyülenen Narkissos’tan yola çıkarak okumak mümkün mü? Gözlerini kendi resminden alamadığı anda, dileği ortaya çıkar: Her zaman bu kadar güzel ve genç kalmak. Bunun için ruhunu satmayı kabul eder. Zamanı ve tahribatı durdurur. Artık hiçbir şey o kusursuz bedeninde iz bırakamayacaktır. Halbuki Dorian’ın çocukluğundan gelen iz-leri vardır. Ressam da bunları görmüştür, bilir ama resmin dışında tutar. Bu resim sadece güzelliği gösterecektir. Dorian da kendini ikiye böler. Çirkinlikler, izler, güçsüzlük ve zamanın etkileri, tam da çocukluğundaki acıların kaynağı olan o odaya kapatılır. Ruhun kötü ve değersiz görülen parçası hapsedilir.

  Dorian güzelliğin temsili gibidir ve hayat onun için bir sahnedir aslında. O, hiçbir zarar görmeden, tümgüçlü bir şekilde bütün arzularını sınırsızca doyururken, karanlık ve kilitli yerdeki Dorian gittikçe çirkinleşir, yaşlanır, çürür. Sahnedeki Dorian ne kadar güzelse, karanlıklarda saklanan Dorian da o derecede çirkindir artık. Aslında ikisi aynı kişidir. Bu anlamda evin bütünü Dorian Gray’in iç dünyasının temsili olarak okunabilir. Resmin ilk asıldığı yer, kendisindeki o izleri yaratan kişinin tam karşısındadır. Zaten uzun süre duramaz orada. Yine o izlerin oluştuğu odaya kaldırılır ve belki bu sayede benliğin bir parçası kurtarılmaya çalışılır. Ama ne pahasına… Ve mümkün müdür?

  Bir başkasının resmi görmesi, yani onun bölüp saklamaya çalıştığı kötü ve değersiz parçayı fark etmesi ölümcüldür Dorian için. Bu yüzden öldürür. Ne kadar anlamlı ki öldürdüğü kişi bu resmin yaratıcısıdır. Annesi de kendisini doğururken ölmüştür.

  Kitabı okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki, onun üzerinden yorum yapamıyorum. Fakat filmin düşündürdükleri genel olarak bunlardı.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s