Oblivion: Ben Belleğim miyim?

Filmden çıkarken iztom-cruise-newly-released-oblivion-poster-05leyiclerin kafaları karışmıştı, hikayemizin kahramanı nasıl olup da tekrar ortaya çıktı diye. Niyetim, filmin sonu ya da sürprizleri hakkında ipucu vermek değil. Görsel tasarım ve uygulamanın kalitesinden de söz etmeme gerek yok, Tom Cruise’un rol aldığı filmlerde alışığız belirli bir düzeyin üzerinde olmasına. Ama bir başka özelliği de arıyor gözlerimiz, Vanilla Sky, Minority Report ya da Eyes Wide Shut‘daki gibi insanın zihnini kurcalayan, yer yer felsefi açılımları olan hikayelerin kendini göstermesini bekliyoruz. Belki de benim seçici algılamamdır, filmografisinde sıradan aksiyon filmleri de çokça var çünkü.

Oblivion ne Minority Report gibi doğrudan bir felsefi sorun üzerine temelleniyor ne de sadece sıradan bir bilm-kurgu atmosferinde bilgisayar oyunlarının reflekslerine dayandırılıyor. Ancak çok sayıda bilm-kurgu filmine gödermelerle dolu. Hatta bir ara izlerken tüm filmin bir kolaj olduğu vehmine kapıldım.

Oblivion unutuş anlamına geliyor, bu anlamı veren eski dilde güzel bir sözcük vardır, o şekilde de çevrilebilir başlığı: Nisyan. Kahramanın unuttuklarının ne derece önemli olduğunu hikaye ilerledikçe öğreniyoruz. Matrix‘in Neo’sundan, Toy Story‘nin Buzz Lightyear’ine, kıyamet sonrası dünyaya birikmiş çöplerden kendine bir dünya kuran Wall-e‘den, Blade Runner‘ın yaratıcılarını öldüren isyancı androidlerine kadar çok sayıda unsur bir araya gelmiş.

Belki bunları tek tek hatırlayarak yerleştirmemişlerdir yaratıcıları… Belirli bir konuya felsefi açıdan yaklaştığımızda akacak yatağını bulan su gibi düşünceler de belirli yolları izler çünkü. Kesişimler olması doğaldır, hatta güzeldir.

Oblivion filminin sorusu “Ben belleğim miyim?” diye özetlenebilir. Ben ne kadar benim, ben neyim, ben hatırladıklarım mıyım? Tabii bir de sömürgecilik eleştirisi olarak da okuması yapılabilir filmin ki bu da ayrı bir katman ekliyor. Her zaman olduğu gibi 1984‘ün manipüle eden, gözleyen, kurgulayan iktidarını burada da görüyoruz. Ya da Dark City‘nin kavranılması ve algılanması güç yaratıcılarını…

Daha fazla söz etmek filmin tadını kaçırabilir, ama şu kadarını söyleyeyim; bilim-kurguya giriş tarzında bir ders olsa yıl sonunda tüm dersi toplamak için bu film örneklenebilir.

Reklamlar

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s