Mühendislik Bilimleri Sözlüğü

_Mühendislik Bilimleri _Sözlüğü http://www.tubaterim.gov.tr/ adresinde elektronik erişime açılmıştır.
Bu sözlüğü yaşama geçirilmesinde büyük emeği olan Prof. Dr. Bülent Sankur’un sözleriyle:

13 yıl boyunca,  200’den fazla uzmanın çabaları ile oluşturulan bu sözlük halen 22 mühendislik alanında 31.000 terim içeriyor.  Her terimin kısa ansiklopedik tanımının yanında Almanca, Fransızca ve İngilizce karşılıkları bulunuyor.  Boğaziçi Üniversitesi’nden de çok sayıda öğretim üyesi bu sözlüğe emek vermiştir.

Aynı arama motorunun erişim kapsamında,  daha önce yayımlanmış olan _Sosyal Bilimler_ terimleri de bulunuyor.   Sosyal Bilimler sözlüğü de 26 farklı sosyal bilim alanındaki 25.000 küsur terimi içeriyor.

Yakında açılacak olan Doğa Bilimleri sözlüğü ve bunu izleyecek olan Tıp Bilimleri sözlüğü ile toplam terim sayısının yüz bini aşması bekleniyor. TDK’nın Türkçe Sözlüğünde 55.000 madde başı olduğunu düşünürseniz bu dört terim sözlüğünün katkısının boyutları daha iyi ortaya çıkar.

Sözlükler canlı varlıklar gibidir; yaşam serüvenlerinde evrimlenirler,  yeni kavramları özümserler, bazı terimleri zamanla köhner, sürekli değişim  gösterirler. Dolayısıyla halihazırdaki terim dağarcığı uzun soluklu bu serüvende sadece bir kilometre taşıdır. Kullanıcılardan, sizlerden gelecek geribildirimler, düzeltme ve ekleme önerileri sözlüğü daha mükemmele doğru götürecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s