Kelimeleri öldürmek: Murat Gülsoy’un “Nisyan”ı

The Turkish Literature Blog: Ayfer Tunç, Latife Tekin, Murat Gülsoy, Sema Kaygusuz, Ece Temelkuran, Nazlı Eray, Elif Şafak, Mario Levi...

CIc5ihJWgAAFVYg © Mine Krause

Nisyan, Murat Gülsoy’un bugüne dek okuduğum ilk kitabı. “Unutmak” anlamına gelen adının tersine, unutulmaz ve ölümsüz bir roman.

Gerek biçim gerekse üslup açısından sıradışı olduğu, kuşku götürmüyor Nisyan’ın. Yarımşar sayfalık her bölüm, parçalanmış düşüncelerden oluşan birer kısa öyküye benziyor. Çarpıcı etkiler yaratan her başlık, aynı zamanda o bölümün son cümlesi. Yazarı, “Bu roman bir yas günlüğü” başlığıyla yayımlanan bir röportajında, seçtiği tarzı şöyle özetlemiş: “Nisyan’ın kendine özgü bir dili var, dünyası var. Parçalanan, eriyen, dönüşen, bulanan bir zihnin penceresinden baktığımız için böyle oluyor.”

Murat Gülsoy, unutkanlıktan muzdarip yaşlı bir adamın düşüncelerini, şimdiki zaman ile bilinç akışı tekniğini kullanarak anlatıyor. Arada bir, geçmişten sökün eden bir hatıranın çakıp aydınlattığı boş bir odaya benziyor yaşlı adamın beyni. Hatırladığı tek insan; oğlu Adem. Zaman, Adem’in henüz küçük bir çocukken oynayıp resimler çizdiği altı yaşında donup kalmış adeta.

Yitip giden zamanın bulanıklığı, gerçek ile kurgunun içiçe geçtiği Nisyan’da…

View original post 338 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s