Yaratıcı yazarın kendiliğinden psikanalizi

Psikanaliz ve Yazı etkinliğinde 12 Kasım Cumartesi 17:00’de konuşmam var.

11-12 Kasım 2016 / 10:00

Pera Müzesi, İstanbul Psikanaliz Derneği iş birliği ile 18. Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmaları’nı düzenliyor. Psikanalist, Psikiyatri, ve Psikoloji uzmanlarını, akademisyen, öğrenci, sanatçı ve entelektüellerle bir araya getiren buluşmaların bu yılki konusu “Psikanaliz ve Yazı”.

Yazı yazmak, sözcükleri yazıya dönüştürme süreci birçok disiplinin ilgi alanına giriyor. Psikanaliz de bu süreci kendi yöntemleri ile ele alırken, kuramsal açıklamalarının yanı sıra psikanalistin yazıyla ilişkisinden özellikle besleniyor.

Yazıyı psikanalitik olarak tartışmak,  dilin simgesel düzlemini, yaratıcılığın imgelere ve gündüz düşlerine açık niteliğini, psikanalizi yazmanın özgün yanlarını da tartışmak anlamına geliyor. Psikanalist her metnin, kendi düşlerinin kökeninde var olan arzuların izleriyle kaleme aldığı bir yazarın eseri olduğunu kabul ediyor. Bir yazının yapısı ister istemez ruhsal hayat üzerinden şekillendiğinden yazıyı yazdıran düşlemsel etkinliğin geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek ile bağlantılı üç farklı zamanı bulunuyor. Kökensel arayış ve anılar geçmişle, güncel izlenimler şimdiki zamanla, kuşaklararası iletim gelecekle ilişkilendiriliyor. Benzer şekilde Freud da imgesel etkinliğin yaratımlarını tartışırken, gündüz düşü ve düşlemin “geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek adeta içlerinden geçen arzunun ipine dizildiğini” düşünüyor.

18. Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşması’nda psikanalistler ve edebiyatçılar yazı’yı farklı yönleriyle ele alırken; imge ve söz, dil ve mahremiyet, arzu ve bilgi, düş ve şiir ilişkileri bağlamında yazı üzerine düşünüyor, tartışıyor ve psikanalistin dinlediklerini yazıya dökmesi, psikanalitik yazının farklılığı ve yazarın yaratıcılığı gibi konuları da inceliyor.

İstanbul Psikanaliz Derneği hakkında
2001 yılında kurulmuş olan İstanbul Psikanaliz Derneği, ülkemizin ilk psikanaliz derneğidir. Dernekleşmeden önce İstanbul Psikanaliz Grubu olarak psikanalizi tanıtmak ve ülkede yaygınlaştırmak için 1994 yılından itibaren etkinlikler düzenlemektedir.

Uluslararası Psikanaliz Birliği’ne bağlı olan İstanbul Psikanaliz Derneği kuruluşundan bu yana Müzik ve Psikanaliz, Tarihin İzinde Psikanaliz, Sanatçı ile Buluşma, Gençlik Üzerine Tartışmalar, Bir Konuk Bir Kuram, Çocuk Psikanalizi Günleri, Okul ve Psikanaliz, Sinema ve Psikanaliz başlıklı toplantılar ile psikanalizi çok farklı yönleriyle tartışmaktadır.

Etkinliklere yurtdışından davet edilen konuklar arasında André Green, Julia Kristeva, Juliet Mitchell, Jane McAdam Freud, Antonino Ferro gibi sanatçılar, felsefeciler, psikanalist ve yazarlar bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizden Murathan Mungan, Sema Kaygusuz, Birhan Keskin, İnci Eviner, Enis Batur, Ali Akay gibi sanatçı ve yazarlar dernek etkinliklerine çok değerli katkılarda bulunmuşlardır.

İstanbul Psikanaliz Derneği’nin etkinlikleri içerisinde en çok öne çıkan ve bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmaları ise yurt dışından davet edilen psikanalistlerin yanı sıra sanatçı, akademisyen ve entelektüelleri de bir araya getiren disiplinlerarası bir etkinlik sunmaktadır.

Sempozyum programı ve konuşmacılar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Katılım için: http://www.peramuzesi.org.tr/Aktivite-Detay/Psikanaliz-ve-Yazi/506

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s