Özgeçmiş

Murat Gülsoy, yazar ve akademisyen. Mühendislik ve Psikoloji eğitimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. 2004 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmenliği ve 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevlerini sürdürüyor. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, Bu Kitabı Çalın adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü Baba Oğul ve Kutsal Roman, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı romanlarına verildi. Son romanı Ve Ateş Bizi Tüketiyor 2019 yılında yayımlandı. Öykü ve romanları çeşitli dillere çevrilmektedir.  2003 Yılından beri yaratıcı yazarlık eğitimi vermektedir, yaratıcı yazarlık üzerine kaleme almış olduğu Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık bu alanda önde gelen kitap olma özelliğini taşımaktadır.

Bağlantılar:

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü öğretim üyesi sayfası

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi

3 Replies to “Özgeçmiş”

 1. Sizin konuk olduğunuz bir programı anımsadım az önce. Siz konuksunuz diye izlemeye başlamıştım. Sonra, ‘program bitene kadar nasıl dayanacaksınız’ diye merak ettiğimden, televizyonu açık bıraktım ama izlemeye katlanamadım.

  Keşke, ‘Sait Faik’in nasıl söylendiğini bilmeyen; cümlelerin başında ‘hani’ deyip duran; bolca gülüp, aynı anda konuştukları için dedikleri anlaşılmayan; ikide bir ‘şey’, her ‘şey’e de ‘olay’ diyen; ‘entelLektüel’i garip bir vurguyla söyleyen kişiler ‘kitap’ programı yapmasalar.

  Beğen

  1. Az önce, ödev olarak ‘kitap programı’ çekecek öğrencime ‘sakın böyle olmasın’ dediğim programdır. Üstelik, programlarını internet üzerinde de ‘sergiliyorlar’.

   Beğen

 2. Murat Hocam Hayalet Geminin 45. ve 54. sayısı dosya arşivi hasarlı bununla ilgilenen herhangi birisine ulaşamadım bu nedenle size yazıyorum. Arşive olan katkılarınız için teşekkür ederiz.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s